pátek 20. července 2018

Příhrazské skály

Po dvou měsících opět příspěvek.
Už to možná vypadalo, že končím... , ale prostě to v červnu vůbec nevyšlo, dělo se toho mnoho, mnoho... Povinností a starostí tolik, že blog bylo to poslední, na co bych měla čas.
I červenec je od začátku nabitý - zážitky, cestováním, zábavou, odpočíváním, lenošením, trochu i prací kolem domu a doma.
Extrém vystřídal extrém - z pracovně šileného června jsme skočili rovnýma nohama do lenošivého období prázdnin.
Tak teď snad už budou malé chviličky, abych se podělila o reportáže z prázdnin. Navíc, co si nenapíšu, zapomenu, a jednou bych litovala...

Začněme jedním z našich ještě červnových odpoledních nedělních výletů u nás, v Českém ráji.
Příhrazské skály najdete nad vesnicí Příhrazy (po D10 směr Turnov). My jsme začínali u vrchu Mužský, na Krásné vyhlídce, vydali se po červené turistické, tzv. Zlaté stezce Českého ráje směr Příhrazy. To je opravdu cesta hodna svého jména - krásné vyhlídky do kraje z jedné strany, krásné vyhlídky na skály ze strany druhé.
V Příhrazích pod skalami bývalo oblíbené turistické a kempingové místo, dnes tu funguje jedna hospoda, takže cyklisté ani turisté žízní nezahynou.


Z Příhraz jsme se vydali strmou cestou po přírodních schodech (po žluté), pak lesními stezkami až na místo zvané "Hrázka" - hádám, že odtud asi Příhrazské skály, a pak už po modré, cestou lesem zpět na Krásnou vyhlídku u Mužského. Možná je to takový méně známý kout Českého ráje, a právě proto jsme potkali jen jednu či dvě skupinky turistů a na trase byli v podstatě úplně sami. Celý okruh jsme my, děti, babi, děda i pes ušli v pohodě za pár odpoledních hodin (i s přestávkami na nanuka zhruba 2,5) a shodli se na tom, že to byl opravdový balzám na duši.
 


Z "Hrázky" (ale už i z bližšího rozcestí "U Věže") se dá dojít až ke zřícenině hradu Hynšta s modlitebnou českých bratří, kteří se zde v 17. století ukrývali. Tam my jsme ale neodbočili, je to cíl na příště.
V restauraci Na Krásné vyhlídce se v příjemném prostředí nejen dobře najíte (skvělý tatarák!), děti si pohrají na dětském hřišti, ale především se pokocháte výhledem na rybník Žabakor, část Českého ráje a dohlédnete až k Ještědu. A tato pochvala není žádnou placenou reklamou! 
No, stavte se tam někdy a uvidíte :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)