středa 11. dubna 2018

Oblíbené karetní hry

V poslední době u nás vedou především karetní hry, jsou oblíbenější než ty deskové. S těmito třemi jsme strávili letošní zimní období - na horách, o víkendech, děti samy, děti s námi, s kamarády, s babi a dědou...


Čarodějky, jak my jim říkáme, jsou od francouzské firmy Djeco, která má v nabídce řadu překrásně ilustrovaných (nejen) her, třeba zde nebo zde. Čarodějky mají jednoduchá pravidla - kdo nejdříve postaví jeden ze 4 zámků? Do vašeho stavebního úsilí však může zasáhnout škodolibá vyšší síla v podobě čarodějky a vy můžete o jednotlivé dílky rychle přijít, nebo vám pomůže šťastná náhoda v podobě půvabné víly, která čarodějnou moc přebije. Navíc můžete obchodovat, za drahé diamanty kupovat od protihráčů díly, taktizovat.


Je to skutečně milá, ale svižná hra pro 2-4 hráče a doopravdy pobaví i dospěláka. Všechny malé holčičky budou tuhle hru určitě milovat, protože je prostě tak růžově holčičí :)


Lichožroutí hra "Lichopolo" od firmy Bonaparte je postřehová hra s 64 kartami pro 2-4 hráče. Tady není prostor pro taktiku, tady hraje roli štestí, ale hlavně rychlost, postřeh, rychlá orientace.


Karty se v rychlém sledu vykládají a vodorovně, svisle nebo úhlopříčně se hledají lichožrouti do trojky - prostředí se rychle mění, co platilo před chvílí je za okamžik jinak - hledáte dle barvy, písmenka a postavičky, a to nejlépe vše najednou. Jinak hrozí, že váš protihráč bude rychlejší a vám nezbude žádná ponožka :) Hra je akční, rychlá a moc nás baví.


Solo jsme do letošních hor neznali, dostali jsme ho jako dárek od kamarádů. Moc děkujeme, protože hra se okamžitě stala hitem. Na horách jsme ji hráli donekonečna, znovu a znovu, s dětmi pozdě do večera, když odpadly děti, znovu pozdě do noci s dospěláky. Po horách jsme ji naučili kdekoho.


Pravidla jsou na první pohled podobná klasickému "prší", ale mají řadu záludností a poťouchlostí. Takže, pokud máte "prší" zaryto pod kůží jako já, snadno se v Solu necháte nachytat. Hra je dynamická a taktizovat moc nejde. Karty ve vaší ruce se totiž mohou rychle změnit - buď si je musíte s někým vyměnit, nebo je musíte poslat po směru hodinových ručiček nebo i v protismětu, musíte si vzít 4 karty najednou nebo stojíte, jednou, dvakrát... Předvídat můžete jen částečně, ale spíš se musíte rychle rozhodovat a zbavovat se vysokých karet, protože pokud vám na konci hry zůstanou v ruce ty nejvyšší, přidali jste body vítězi. 
Tahle hra u nás všech maximálně zabodovala. Je skvělá!


Všechny tři máme vyzkoušené s pětiletými dětmi a staršími.

Hrajete také rádi Solo? Doporučíte nám vaši oblíbenou karetní hru? Abychom se vybavili novinkami na léto... :)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)