úterý 14. listopadu 2017

Ypsilonie

Ypsilonii asi už znáte. Ale pokud ne a máte doma dítě na prvním stupni, možná se vám bude tato recenze hodit. 

Ypsilonie je:
 a) země plná vyjmenovaných slov
 b) desková hra pro celou rodinu nebo i pro školní kolektiv
c) jiný způsob učení se vyjmenovaným slovům
 d) hlavně je to zábava!

Ano, všechny odpovědi jsou správně.


My už ji hráli několikrát, zvládnou ji s pomocí i čtyřleťáci, ale humorné texty ocenění děti starší. 


Ve hře se nevyhazuje, strategii cesty si volí hráč sám (může se pohybovat různými směry, dopředu, dozadu). Roli hraje ale také náhoda, která může průběh hry pěkně zamotat.  


Cílem hry je (ale to děti netuší, pro ně je cíl donést do banky např. žvýkačku, uzený jazyk nebo smažený sýr), aby děti přišly do kontaktu s co nejvíce vyjmenovanými slovy a slovy s nimi příbuznými. A to nejen s těmi běžnými, ale i s méně užívanými, až archaickými, které ale někteří češtináři rádi dávají do diktátů :)


Texty na kartičkách jsou vymyšlené geniálně - nejen že vštěpují do paměti slova vyjmenovaná, ale trénují také porozumění textu.


Hru lze hrát na 4 menších hracích plánech, nebo si vytvořit jeden veliký. Pro každou hru existuje několik herních variant. Hrát může dokonce až 10 hráčů.
O vtipnosti textů plných vyjmenovaných slov a slov příbuzných netřeba pochybovat.  Vyjmenovaná slova se stále opakují, slova s měkkým i se téměř nepoužívají, takže dítě fixuje, aniž by vědělo, že se učí. 
Významy některých méně užívaných slov dítě pochopí jednoduše z kontextu. 

Ypsilonii jednoznačně doporučujeme! Je několikrát vyzkoušená, oblíbená a žádaná. Je to hra pro celou rodinu - možná i dospěláci už některé významy zapomněli...

Autorky, Barbora Mazúrková a Barbora Nosálová, jsou češtinářky a jejich cílem určitě bylo, aby se dětem vyjmenovaná slova zlehka "vryla pod kůži". A já jako češtinář tuto snahu nadmíru oceňuji! Čeština se dá trénovat i jinak než jen doplňovačkami a diktáty.
 PS: Tento příspěvek jsem napsala z čirého nadšení ze hry, kterou jsme si koupili. Žádná placená reklama to není ;)Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)