sobota 21. října 2017

Předvolební

Tak už jsou otevřeny volební místnosti. 
Znovu po čtyřech letech. Volit samozřejmě budu.

  Nebudu agitovat, hodnotit ani odrazovat. 

Jen se tak v tomto předvolebnim mumraji zamýšlím, 
jak politika ovlivnuje náš život. 

Zasahuje do něj víc, než, jak mi připadá, se to na svobodnou společnost sluší a patří. A není pravda, že se nás to netýká.

Jsem nekuřák. Kouř z cigaret mi vadí, vadí mi načuchlé šaty a vlasy, a proto bych do hospod a barů nižších kategorií nešla... ale chápu, že někteří štamgasti si ke svému pivu prostě rádi zapálí... Co by asi řekli Hrabalovi U Zlatého tygra? Že má jít kouřit ven? Bylo opravdu nutné vyhnat kuřáky ven, před hospody, na ulici?

Nejsem podnikatel. Jsem jen zákazník, ale opravdu bylo nutné zavádět to podivuhodné eet, pokutovat drobné živnostníky, když vám nevnutí přímo do ruky paragon, nebo vymýšlet zvláštní účtenkové loterie?

Jsem řidič. Když řídím, věnuju se řízení. Najezdím tisíce kilometrů za rok. A billboardy u dálnic mi vlastně nijak nevadily... za to mě obtěžují v rušném a mnohem náročnějším městském provozu, protože tam agresivně útočí na moji pozornost. Opravdu bylo nutné zavádět "dvojí metr"? Tady se to nesmí, ale tady už to nevadí? 

Jsem učitel. Pozorně sleduju vše, co se kolem školství děje. Co paní ministryně zase vymyslela nového... jak se předělává, přeorganizovává, vymýšlejí se novinky, zavádějí nové formuláře a nové podoby nových formulářů... Jak se experimentuje na dětech, jak se experimentuje na učitelích... Opravdu byla nová podoba inkluze nutná? Proč se rozbíjí něco, co tu léta fungovalo? Proč se raději nevěnuje pozornost tématům aktuálnějším... třeba tomu, že nespokojení rodiče stále více zakládají svoje školy nebo raději vzdělávají své děti doma? 

Jsem rodič. A to především. A vadí, opravdu vadí, mi povinný předškolní rok. Z principu. Přizpůsobím, abych nekomplikovala učitelkám MŠ život, a budu své předškolní dítě řádně omlouvat z nepřítomnosti. Ale omluva se prý akceptuje jen tehdy, když je dítě skutečně nemocné. Předpokládám, že paní učitelky to zjištovat ani extrémně zkoumat nebudou, mají své práce dost, ale ... Opravdu nemůže jet pětileté dítě na týden k babičce, aniž by rodiče museli lhát? Opravdu bylo nutné nařídit povinnou předškolní docházku všem dětem? 

Mám pocit, že jsme stále někam tlačeni, že nám stále někdo organizuje náš život proti naší vůli, že někdo stále omezuje naši svobodu, naše vlastní rozhodování. Tohle už jsme přece zažili, to už všichni zapomněli předrevoluční dobu? 

Místo abychom vzdělávali a vychovávali děti k zodpovědnosti za sebe samé a i za druhé okolo, k zodpovědnosti k našemu životnímu prostředí, k přírodě, stále se jen musíme pohybovat v hranicích, mantinelech, zákazech a příkazech. 

Sakra! 

Kéž bychom volili tak, aby náš život byl stále svobodný.

4 komentáře:

 1. Moc pekne napsano ;).
  Doporucuju dalsi trefna (bohuzel vsak znepokojiva) zamysleni:
  http://pritomnost.cz/mobile/index.php?id=2488
  http://syroovka.blogspot.cz/2017/10/s-nalehavosti-ke-dnum-nadchazejicim.html?m=1
  http://slusnafirma.cz/blog/varovna-studie-chmu-vetsina-podzemni-vody-cesku-znecistena-nebezpecnymi-pesticidy-experti-nasli-i-ve-zdrojich-pitne-vody/

  Sleduju tu prubezne vysledky a dela se mi mdlo :(. Achjo.

  OdpovědětVymazat
 2. Krásně napsáno, Alenko, zapomněla jsem ti to tu pochválit.... z výsledku je mi smutno a mám strach.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, o chválu ani tak nejde :) Asi máme úplně stejné pocity...

   Vymazat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)