čtvrtek 13. července 2017

V pralese - den 6.

Šestý den naší dovolené utíkáme do přírody. Děti nalákáme na prales a na hledání pokladu (ten nakonec najdou jen v batohu). 
To, že plánujeme zdolat druhou nejvyšší horu česé části Šumavy, jim zatím neprozrazujeme... 

Boubín je od Lipna hodinku jízdy, vyrážíme na cestu dost pozdě, ale tentokrát nabalení svačinami, svačinkami, mlsotami a dobrůtkami. Riskujeme výšlap bez pláštěnek, budeme věřit radaru.

Parkujeme na vyhrazeném parkovišti za vesničkou Zátoň a vyrážíme na cestu po zelené turistické značce směrem k Boubínskému jezírku. V dáli je vidět hora Boubín... Trasa vede proti proudu Kaplického potoka, míjíme informační středisko Národního parku Šumava Idina pila - uvnitř je expozice věnovaná Boubínskému pralesu. Bylo otevřeno, ale, ani nevím proč, dovnitř nejdeme. Táhne nás ten krásný čistý vzduch.Turistů je tu málo, svačíme na břehu jezírka, fotíme, pozorujeme rybky a hmyz kolem jezera. A pak už můj drahý muž volí trasu - prudce do kopce po zelené turistické značce podél oplocené části Boubínského pralesa (Mně se to nějak nezdá, ale dám na něj). Na vrchol to má být 6 km, a tak tajně doufám, že to nebude jen stoupání. 


Přes plot nakukujeme do pralesa - je to nejcennější část pralesa o rozloze 47 ha. Je oplocena nejen kvůli lidem, ale také kvůli zvěři, která by narušovala přirozený rytmus vegetace. V pralese jsou vidět obrovské smrky, jedle a buky - prý staré 250-400 let. Je to část zcela bezzásahová se zákazem vstupu. Celý les kolem Boubína nabízí scenérie, které jsem nikde jinde neviděla...

Po cestě zase svačíme a schováváme se pod korunami stromů před pidi přeháněčkou (naštěstí). 

Fascinují mě především malé stromky, které vyrůstají na tlejících kmenech.Po několika kilometrech přicházíme k "loveckému zámečku" - původní z roku 1902 už samozřejmě nestojí, je zde pěkný dřevný srub, který se prý dá i pronajmout.Děti statečně vykračují, teď se jde po upravené rovinaté cestě, metry přibývají...

Na modré turistické, která už vede přímo na vrchol, nacházíme kamenné mohylky. Taková přírodní stavebnice - něco pro naše děti. Oba tu zanechají také svoji stavbu. Ani je nemůžeme dostat od práce, a tak slibujeme, že na cestě zpět se opět zastavíme.  To už nám moc nezbývá... vylezeme poslední strmé stoupání a už jsme na vrcholku - u dřevěné rozhledny. Hora Boubín měří 1362 m, ale s rozhlednou, která je vysoká 21 metrů, předčí i Plechý. Je tu krásně.Vylezeme na horu, pokocháme se, dole doplníme energii a přemýšlíme, kterou cestou zpět. 
Buď se vrátíme zpátky po modré a napojíme se opět na zelenou podél oplocené části pralesa (trasa, která je doporučovaná v průvodci a kterou jsem původně plánovala vydat se já), nebo se vypravíme po žluté do Kubovy Huti (kratší o 2 km), kde se pokusíme stihnout vlak zpět do Zátoně. Času ale moc nezbývá, a než bychom letěli jako o závod, raději se v poklidu vrátíme zpět na parkoviště. Cesta je to krásná, zpíváme si, aby nám rychleji utíkala. Dolů z Boubína už nepotkáme ani jednoho turistu... není se co divit, blíží se k sedmé večerní, zpět u jezírka jsme až v půl osmé.

Strávili jsme v Boubínském pralese celý den, ušli 14,5 km (Neli neremcala, zpátky ani nechtěla vzít, prý už je velká holka a "ne žádné mimino". S Fildou se navzájem povzbuzovali a podporovali, on jí nabízel ruku, že jí povede - gentleman), vzájemně se neuvěřitelně užili a prožili tak další přenádherný den. 
 
Fotky zdaleka nezachytí tu atmosféru, tu náladu, tu vůni, to světlo a stíny...
Ale i tak děkuji, že jste šli dnes se mnou.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)