sobota 15. července 2017

Prečítané leto - 2. týden

Vloni jsem akci "Prečítané leto" sledovala jen jedním okem, nezapojili jsme se, ale tematicky zaměřené týdny mě velmi bavily. 
Letos jsme 1. týden též nestihli, ale 2. týden máme úspěšně za sebou... 
Vybrala jsem z naší knihovny knížky o rostlinách, encyklopedie i pohádky, moderní i klasiku.
 


Tato obrazová encyklopedie Naší přírodou krok za krokem je mou nepostradatelnou pomůckou - v květinách tak trochu tápu, takže když nevím, co nám to na zahradě či na louce roste, listuju tady. Druhý díl je o zvířeně. 
 


Výborná dětská encyklopedie Rostliny z roku 1991 (nakl. Tatran, Bratislava) srozumitelně vypráví o životě rostlin, takže chápu i já, naprostý botanický laik. Hrdinové za zahrádky je knížka z edice IKEA. Barevný, didaktický příběh o tom, jak je důležité starat se o svou zahrádku, protože bez péče zelenina neporoste...
Klasika od Vítězslava Nezvala Věci, květiny, zvířátka a lidé pro děti, knížka z mého dětství. Krátká poetická povídání o věcech kolem nás, o věcech, kterými jsou děti obklopeny, které důvěrně znají.
A druhá klasika: Čtvrtkova Maková panenka a motýl Emanuel. Která jiná pohádka je více o květinkách? :) Celý týden jsme užívali naší zahrady - sbírali maliny, rybíz, ochutnali první rajčata a nakladačky. Usmažili květákové řízečky a bramboráky s cuketou. Sbírali květy divizny a usušili je. Sekali jsme trávu, pleli záhonky. Prostříhali jsme keře a zušlechtili jeden zarostlý kout... Pozorovali jsme zemědělce, jak sekali ječmen. 


Také jsme se koupali, obědvali na terase a popíjeli kávičku pod stromem.
Prostě pravý letní zahradní týden!

Dnes jsme s Nelinkou zasadili namnožené pokojovky. Zelenec v růžovém květináči bude samozřejmě do dětského pokojíčku :)Až povyrostou, budou to pěkné dárečky...Přeju pravou letní pohodu každý den!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)