sobota 8. července 2017

Na kole kolem Lipna - den 3.

Třetí den je Filípkův. Chce jet na kola a pak na pláž. Stihli jsme oboje. Počasí je překrásné, slunce hřeje, na kole je ale příjemně. 
Vymysleli jsme cestu kolem Lipna, ne samozřejmě celého, ale ve finále jsme dali 30 km. Byla to taková pohodová třicítka. Kolem přehrady totiž vede pohodlná cyklostezka, téměř stále rovina, minimální převýšení. 

Cyklostezka byla opět plná - cyklistů, chodců, rodičů s kočárky, inline bruslařů...


Už od apartmánu najíždíme na cyklostezku. Vede kolem Mariny Lipno - to si vážně připadám jako u moře, pak příjemným lesíčkem kolem přehrady. Zastávek s vyhlídkami je tu více než dost. Kocháme se, fotíme se.
Ve Frymburku čekáme na přívoz - 5minutová vzdálenost za 90 Kč (2 dospělí, 2 děti, 4 kola) - a přepravujeme se do vesničky Frýdava na protějším břehu. 


A odtud asi 5 km po (docela dost frekventované) silnici (ale řidiči aut jsou k cyklistům ohleduplní), pak znovu po cyklostezce. Svačíme s překrásným výhledem na jezero. 


Z Frýdavy zpátky do Lipna je to cca 10 km. Byli jsme tam hned. Prohlédli jsme si monumentální stavbu přehrady, vysvětlili dětem, jak to asi tak zhruba funguje, a povzdechli si, kolik vesnic a osad asi padlo za oběť tomuto lipenskému veledílu... 
Z přehrady vytékaly jen slabé proudy vody, takže Vltava pod přehradou vypadala jakoby bez vody.  


Stále je na co se dívat, zastavujeme na Kofolu, děti se skamarádily s majitelem dvou obřích psů a cvičí házení míčků do vody...Směřujeme do Vyššího Brodu. Pomalu, ale jistě se přibližujeme blíž a blíž Vltavě, slyšíme, jak bublá a hučí. Jako by člověk slyšel ty Smetanovy tóny...Lidí značně ubylo. Potkáváme všehovšudy jednu rodinu a pár osamělých cyklistů. 

Tahle část cyklostezky mě zbavuje smyslů - všechno tady na ně útočí - šotolinová stezka drnká, Vltava hučí, borovicové lesy silně voní, slunce pálí a oči nevědí, co dříve sledovat - cestu? les? řeku? trať? děti? Lituju, že nemám na přilbě kameru. V době podzimních plískanic bych si tuhle cestu dokola přehrávala. Je tu přenádherně a já děkuju manželovi za naplánování této cesty. To už máme v nohou zhruba 30 km, když dojedeme do Vyššího Brodu. Ten je nacpaný k prasknutí vodáky všech věkových kategorií (povalují se všude a už z vlaku vystupují dosti ve veselé náladě) - "Vydž, Vltavo, vydrž to!" 

Z Brodu chceme jet zpět na Lipno vlakem, ale protože jede až za více než hodinu, volíme nakonec odvoz autobusem - kola připnuli do vozíku za autobusem (my máme s Lipno kartou cestovné zdarma, kolo kus á 30 Kč). V pozdním odpoledni vyrážíme ještě na pláž, děti s tatínkem se rychle vykoupou (voda je na mě teda dost studená), zakopou si na hřišti a postaví hrad z písku... A tak jsme z Filípkova dne nakonec stihli opravdu všechno. Spokojenost veliká!

Nechci to zakřiknout, ale zatím máme jeden den hezčí než druhý. A tolik zážitků, že děti lehnou, ani nemuknou...  

Díky, že jste se se mnou projeli na kole kolem Lipna. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)