pondělí 1. května 2017

Filipojakubská noc

Víte, že až do roku 1969 připadal na 1. května svátek Filipa a Jakuba? 
Já to nevěděla, ale pídila jsem se, protože mi bylo divné, proč filipojakubská, když Filipa je až 26. května a Jakuba v červenci...

Noc z 30. dubna na 1. května je odpradávna nocí ohňů.

U nás na vesnici je to jeden z mála tradičních dnů, kdy se sejde skoro všechno obyvatelstvo... Děti se na ten den nemůžou dočkat, protože je prostě jiný, takový až sváteční... A já jsem vždy pyšná na to, že přes různé drobné sousedské sváry během roku se na vše zapomene, do přípravy se zapojí mnoho dobrovolníků a lidé se prostě hlavně dobře baví. Atmosféra je přirozená, uvolněná.
Hraje se fotbal, opékáme buřty, nechybí sud piva, vyrábíme čarodějnici ze slámy, jdeme průvodem se svíčkami a lampionky vesnicí. 
Po deštivých dnech se počasí vyvedlo, naštěstí. Zima tolik nevadila, u ohně bylo tepla dost.Pálení ohně znamená nejen symbolickou očistu, ale úklid - po jarním prořezávání stromů a úklidu zahrad je vždy dost materiálu. Hromada klacků a větví by nám stačila na topení možná na dvě zimy :) 
Čarodějnice ve městě jsem zažila jen párkrát, ale pokaždé mě rozčílily vzorně naskládané kmeny dřeva. Pálit kvalitní dřevo jen tak? To podle mě postrádá smysl o očistě a pálení všeho špatného...
U nás bude zase uklizeno. 


Děkuji za návštěvu a užijte si krásný první máj!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)