úterý 29. března 2016

Velikonoční

Letos jsem Velikonoce prožívala tak nějak jinak...
Myslím, že víc duchovně. 
Hodně jsem si s dětmi povídali o Ježíšově smrti a zmrtvýchvstání. 
Četli jsme si biblické příběhy. Možná až letos jsem si vědomila, jak mají Velikonoce, ač svátky pohyblivé, vlastně mnohem pevnější řád než Vánoce. A jak důležité pro mě vlastně je, aby si ten řád osvojily i naše děti. Aby věděly, že Velikonoce nejsou jen o vajíčkách a čokoládě, ale aby se dakázaly zastavit a přemýšlet o tom zázraku, který se stal.

Na Zelený čtvrtek jsme snídali jidášky s medem, aby nás včeličky nepoštípaly. Obědvali jídlo do zelena - alespoň se špenátem.

Na Velký pátek jsme se postili, nejedli maso, nepili alkohol a snažili se vyhnout všem pamlskům. Vyrazili jsme do skal hledat poklady. 
 
Na Bílou sobotu jsme tradice trochu porušili, protože jsme v rodinném kruhu oslavili sestřiny narozeniny. Večer jsem pekla beránka, zdobili jsme perníčky a chystali na neděli.

Na Boží hod velikonoční jsem chystala slavnostní oběd, vše nazdobila a připravila dětem nové oblečení, aby je beránek nepokakal
Připomínali jsme si z mrtvýchvstání. 
 Byli jsme venku dýchat jarní vzduch. Barvili vajíčka, pletli pomlázky.

     
A na Velikonoční pondělí samozřejmě vyrazili do vsi na koledu. Velikonoční pomlázka má na vesnici stále své kouzlo. Vesnice ožije, lidé mají dveře dokořán, každý je všude vítán. Všichni jsou milí, přátelští a usměvaví. Vítají vás, povídají si, děti obdarují. 
A letošní slunečné počasí byl další bonus krásného dne. Tak teď už jaro snad nad zimou zvítětí co nevidět.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)