středa 10. února 2016

Harry Hole

Z desetidílné série jsem zvládla tři. 
Nemesis.
Sněhuláka.
Policii.
Detektivky jsem nikdy moc nečetla, ale o tom už jsem psala tady.
Jo Nesbo a jeho Harry Hole se ke mně dostali trošku omylem. Sněhuláka jsem slupla jedním dechem na pláži během předloňské dovolené u moře, pravda, mrazivé vražedné prostředí s teplým středomořským sluncem a vzduchem moc nekorespondovalo... 
Sněhulák je výborný. Prolínání časových rovin, střídání prostředí, mnoho postav, komplikované zápletky... kombinace tohoto vám prostě nedovolí knihu odložit.


Během ledna a začátku února jsem slupla další dvě pětisetstránkové detektivky. Jestliže Nemesis byla z mého pohledu možná až příliš rozvláčná a komplikovaná, pak naopak chválit budu především Policii, prý poslední příběh. 
Nesbo zde dokázal stupňovat napětí takovým způsobem, že mi naskakovala husí kůže a oči lítaly přes řádky neuvěřitelnou rychlostí. Emoce jsou zde silné a nervy drásající. Mnohému se jako čtenář zdráháte uvěřit (smrt důležité postavy, ohrožení detektivových nejbližších, scéna v kostele, otevřený závěr...), ale nakonec vlastně nemáte ani čas skutečnosti nepřijmout, protože příběh se valí dál a strhává vás silou tsunami. Autor nás svádí falešnými stopami mnohokrát z cesty, často jsem byla sama na sebe naštvaná, že jsem mu zase "naletěla", vždyť jsem přece zkušená čtenářka, tak jakto že mě zase "dostal"? No, možná bylo těch slepých uliček až příliš mnoho a možná i na úkor logiky příběhu, ale je to prostě jiný styl psaní, na nějž je třeba přistoupit. Pak nás takové falešné stopy vlastně i baví.
Asi by bylo nejlepší přečíst celou sérii, aby se mi děj stoprocentně poskládal do kompletní mozaiky, ale i tak se dá děj rozšifrovat a neznalost všech příběhu ve čtení Policie mě nijak příliš neomezovala. 
Takže závěrem... tři detektivky ze série mi prozatím stačily, zvláště od krutých krvavých scén je potřeba dát si na delší chvíli pauzu, ale komplikovanost zápletek a pohrávání si se mnou jako čtenářem mě bavilo a byla to pro mě v podstatě zase nová čtenářská zkušenost. 
Harry, jsem ráda, že jsem tě poznala. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Velmi ráda si přečtu vaše komentáře. Děkuji :)